Historia Europool

Historia Fabryki w której produkowano sukno Europool

 

W 19 wieku w Czechach miał miejsce gwałtowyny rozwój przemysłu. Zagranicznych biznesmenów przyciągała do tego kraju dostępność taniej energii wodnej, tanie grunty, tania siła robocza, i ulgi podatkowe. Rozwój przemysłu lekkiego był wspierany przez państwo Austro-Węgierskie, więc szwajcarski biznesmen Nicholas Vonwiller wykorzystał to i założył około 1833 roku w miejscowości Hylváty niedaleko Uścia nad Orlicą fabrykę sukna.

W tym samym czasie, właściciel ziem žamberowskich John Parish ogłosił konkurs na budowę zakładu do produkcji wyrobów wełnianych. Zwycięzcy obiecano prawo do używania i pobierania energii wodnej oraz nieoprocentowanej pożyczki 100000 złotych. Spośród kandydatów wybrany został Mikuláš Vonwiller ze St.Gallen w Szwajcarii, którego John Parish znał z czasów handlu na rynku hurtowym w Hamburgu, gdzie współpracował z domem towarowym Vonwillera w Mediolanie. Budowę fabryki rozpoczęto w roku 1833 i zakończono w roku 1834. Za produkcję odpowiedzialni byli trzej bracia Strasser ze Szwajcarii, którzy wprowadzili szwajcarskie metody przetwarzania wełny. W odróżnieniu do lokalnych metod, włókna przed przetwarzaniem preparowano krowim mlekiem, a nie olejem.

Fabryka była napędzana kołem wodnym, które obsługiwało większość urządzeń w fabryce. Jedynie przygotowanie do tkania i samo tkanie nie odbywało się na pomocą koła, ponieważ były używane maszyny napędu ręcznego.

W 1854 roku, założyciel fabryki Mikuláš Vonwiller zmarł i fabrykę przejął jego młodszy syn, Emil. Natomiast starszy syn, Oscar otworzył galerię handlową w Mediolanie, który aż do roku 1890 był siedzibą wszystkich firm rodu Vonwillerów.

W zarządzie stopniowo zastępowano niektórych dyrektorów, a w 1869 roku władzę nad firmą objął najstarszy wnuk Mikuláša, Albert Vonwiller, który wraz z braćmi Strasser założył klub gimnastyczny, według modelu szwajcarskiego.

W październiku 1887 roku nastąpił podział przedsiębiorstwa, fabrykę przejął Edmund Pintner pochodzący z centrum produkcji wełny – Brna, z rodziny właścicieli fabryki „Vaclav Pintner w Brnie”. Pod wpływem Pintnera jakoś włókien produkowanych w Senftenbergu poprawiła się tak bardzo, że była nie do odróżnienia od najlepszych materiałów angielskich. W 1893 dyrektor Edmund Pintner zmarł i fabrykę przejął jego siostrzeniec Edmund Kirsch.

 

Historia wyrobu sukna Europool

Początki wyrobu sukna były zasadniczo lata 1991-1992. Po 1989 roku, entuzjaści zapragnęli rozpocząć produkcję stołów bilardowych, w związku z czym poszukiwali dostawców surowców do produkcji – płyt (marmur), bil, kredy, oraz sukna.

W Czechosłowacji wytwarzano w tamtym czasie duże ilości sukna bilardowego, w kilku fabrykach. Były to fabryki w Krnovie, Opavie, Novým Jičíniu. Entuzjaści bilarda dominowali w działach rozwoju fabryk, próbując wyprodukować coraz lepsze sukna. Był to czas szczytu dzikiej prywatyzacji, poszczególne zakłady podlegały restrukturyzacji, niektóre upadały, a ludzie z jednych i drugich byli zwalniani. Dlatego też próby produkcji sukien wciąż przesuwały się w czasie.

W latach 1996-1997 centrum rozwoju sukna przeniosło się do Orlany w žamberku, gdzie nastąpiło ulepszenie sukien i technologi ich produkcji.

Zaczęła się rozwijać produkcja zupełnie nowego sukna według standardów międzynarodowych. Pierwsze próby były bardzo zachęcające. Tkaniny zostały przetestowane na stołach czeskich, próbki wysłano także do Włoch, do świetnie prosperującego producenta piłkarzyków, Longoni.

Ustalone zostały standardy jakości i barw sukien. W 1998 roku sukno otrzymało nazwę EUROPOOL.

Od tamtej pory, sukno EUROPOOL powoli zdobywało popularność i sprzedawane było w Czechach, na Słowacji, w Polsce, na Ukrainie, Litwie, we Włoszech i w Rosji.

Wraz z końcem produkcji w fabryce w Žamberku, produkcja sukna przeniosła się do innych zakładów w Republice Czeskiej. Były to między innymi fabryka Textilana Liberec, Sukna Humpolec, itp.

Około roku 2009, produkcja płótna została zawieszona ze względu na załamanie sprzedaży w Europie Środkowej.
W roku 2015 nastąpiła restrukturyzacja i zmiana właściciela znaku towarowego – na firmę EURO-TECH Group.

W imię tradycji i dbałości o jakość firma EURO-TECH Group dokłada wszelkich starań, by marka EUROPOOL, wracając na zasłużoną pozycję lidera produkcji sukna, produkowała produkt jeszcze lepszy, ku zadowoleniu graczy i klubów z całego świata.